Historia firmy i marki Wawel
-
1898
W tym roku młody Adam Piasecki, posiadający już doświadczenie w swym cukierniczym fachu, nabył pierwszą pracownię i sklep przy ul. Długiej 20. To tutaj wkrótce miały powstawać najlepsze słodkości w Krakowie.
-
1910
Rosnąca popularność wyrobów powstających w cukierni Piaseckiego, sprawiła, że na początku 1910 roku kupił on posesję przy ul. Szlak 26. Po zakupie rozpoczęła się adaptacja istniejącego zabudowania pod cele fabryczne oraz budowa nowych obiektów. W listopadzie ruszyła fabryka, pozwalająca na dziennie wytwarzanie 600-700 kg słodkości.
-
1914
„Król Czekolady”, jak z czasem okrzyknięto Piaseckiego, wraz z mistrzem szwajcarskim i 22 pracownikami, każdego dnia dokładają wszelkich starań, aby ich słodkości pieściły podniebienia największych smakoszy. Codziennie z linii produkcyjnej schodzi 1500 kg najwyższej jakości wyrobów w eleganckich opakowaniach firmowych.
-
1918
U szczytu sukcesu, w latach dwudziestych, Adam Piasecki opracował wyjątkową recepturę znanej do dziś czekoladki z grylażowym nadzieniem i nazwał ją Danusia – na cześć jednej z pracownic. Już wkrótce każdy chciał spróbować, jak smakuje słynna Danusia…
-
1951
W styczniu powstały Zakłady Przemysłu Cukierniczego “Wawel”, które prężnie rozwijały się pod okiem najlepszych cukierników i doradców. Pierwszą nową czekoladką, która zostaje wówczas wyprodukowana jest dostępna do dziś Malaga, początkowo formowana ręcznie. Czekoladki Tiki Taki i Kasztanki są nieco młodsze i Wawel produkuje je z użyciem specjalistycznych maszyn. W momencie startu nowego przedsiębiorstwa asortyment ZPC “Wawel” stanowiło: 36 gatunków karmelków, 24 gatunki galanterii czekoladowej, 12 gatunków czekolady twardej oraz 8 odmian pieczywa cukierniczego. Każdy z zakładów specjalizował się w produkcji innej kategorii słodyczy, co pozwoliło na obniżenie kosztów przy jednoczesnych zwiększeniu rozmiarów łącznej produkcji i rozszerzaniu asortymentu.
-
1960-1980
W tym czasie słodycze Wawelu produkowane są w trzech krakowskich zakładach. Każdy z nich słynie z wyjątkowych specjalizacji i wyrobów. Pierwszy znajduje się przy ul. Wrocławskiej i produkuje głównie czekoladki nadziewane, cukierki czekoladowe i batony. Czekolady pełne i te z dodatkami, karmelki i kakao to owoce zakładu przy ul. Masarskiej. Uwielbiane przez wszystkich Michałki i wafle codziennie opuszczają trzeci zakład, usytuowany przy ul. Kącik.
-
1992
Kolejne lata to okres dynamicznego rozwoju firmy. Na tle przemian gospodarczych w Polsce podjęto decyzję o prywatyzacji przedsiębiorstwa i przekształceniu go w spółkę akcyjną – Zakłady Przemysłu Cukierniczego Wawel SA.
-
1997
Komisja Papierów Wartościowych i Giełd dopuszcza akcje spółki do obrotu publicznego. Na rynku podstawowym warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych akcje ZPC Wawel SA debiutują 11 marca 1998 r.
-
2005
Po kilku latach funkcjonowania na giełdzie firma zmienia nazwę na Wawel SA.
-
2006
Po ponad 100 latach funkcjonowania w obrębie murów Krakowa, trzy zakłady zostają przeniesione do jednego nowoczesnego zakładu produkcyjnego wybudowanego w podkrakowskich Dobczycach, w którym stopniowo zostaje uruchomiona cała produkcja. Nowoczesna fabryka zajmuje blisko sześć hektarów na terenie Strefy Przemysłowej. Siedziba Zarządu firmy pozostaje w Krakowie i mieści się przy ul. Władysława Warneńczyka 14.
-
2008
Wawel to firma, której otoczenie nigdy nie było obojętne. Idea dobroczynności była zawsze głęboko zakorzeniona w filozofii marki, dlatego w czerwcu 2008 roku powołana została Fundacja „Wawel z Rodziną”, która kontynuuje prowadzoną przez firmę działalność charytatywną.
-
2015
Zakład w Dobczycach jest kolejno rozbudowywany w 5 etapach. Wawel produkuje blisko 45 tysięcy ton słodyczy rocznie, ale nie ustaje w rozwoju. W 2015 roku rozpoczyna się proces budowy zakładu nr 2 i wyposażania go w nowe, ultranowoczesne linie produkcyjne oraz maszyny pakujące. Inwestycja, realizowana na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, docelowo znacznie zwiększy zdolności produkcyjne oraz umożliwi produkcję nowego asortymentu.
-
2017
Zakończono budowę nowoczesnego zakładu produkcyjnego nr 2, połączonego z już istniejącym estakadą technologiczną. Nowy zakład wyposażony jest w odnawialne źródła energii (ogniwa zapewniające ciepłą wodę użytkową i technologiczną). Mimo zdecydowanej przewagi ultranowoczesnych maszyn, w fabryce słodyczy Wawel istnieje miejsce, w którym czas się zatrzymał. To karmelarnia, gdzie na maszynach przeniesionych ze starych zakładów Wawel, powstają oryginalne karmelki, produkowane tradycyjną metodą sprzed wieku. Fabryka Wawel spełnia wszelkie standardy wymagane przy produkcji żywności. Proces produkcji oparty jest na sprawdzonych recepturach, a wykorzystywane surowce poddawane są szczegółowej kontroli. Świadczą o tym wdrożony Certyfikowany System Zarządzania Jakością zgodny z normą ISO 9001: 2000, System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli (HACCP) zgodny z Codex Alimentarius, międzynarodowy standard bezpieczeństwa żywności (BRC) oraz IFS Food (Międzynarodowy Standard Żywności). Wawel jest odpowiedzialnym producentem, dbającym o swoje otoczenie i lokalną społeczność. Fabryka posiada najwyższej jakości systemy zabezpieczające przed niekontrolowanym wydostaniem się zanieczyszczeń do otoczenia, ograniczeniem emisji hałasu, zużycia wody i energii, co czyni zakład przyjaznym dla środowiska.
-
2023
Dziś nadal wyznajemy zasadę, że w Wawelu ważni są ludzie. To dzięki zaangażowaniu zespołu w tworzenie królewskiej jakości produktów, firma stale się rozwija. W 2022 roku Wawel SA pracowało około 1000 osób. Troska o pracowników i wprowadzenie rozwiązań, które poprawiają jakość pracy i życia, przekładają się na ich zadowolenie i większe poczucie bezpieczeństwa.
Wawel mimo systematycznych inwestycji i rozwoju, zawsze ma na uwadze dobro środowiska naturalnego. Dlatego stale monitorujemy swój potencjalny wpływ na środowisko m.in. poprzez kontrolne pomiary zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery, rejestrację awarii mających wpływ na środowisko naturalne, pomiar hałasu, kontrolę parametrów ścieków oraz monitoring zużycia wody/ ilości odprowadzanych ścieków, czy ewidencję ilości opakowań wprowadzanych do obrotu wraz z wyrobami.